scenograficznego warsztatu odsłona bohdan cieślak – projekty i realizacje scenograficzne 1994-2013.

Wystawa towarzysząca 16. Ogólnopolskiemu Festiwalowi Teatrów Niezależnych organizowanego przez Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne Pracownia Teatralna.

Zapraszamy na spotkanie z autorem w sobotę, 23 maja br. o godz. 13.oo.

Wystawa czynna od 04-23 maja 2015. Katalog współfinansowany ze środków Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski.

Bohdan Cieślak

Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego PWSSP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, dyplom 1990). Od 1993 wykładowca macierzystej uczelni, dziś jej profesor i kierownik Pracowni Scenografii II na Wydziale Architektury Wnętrz i Scenografii (Katedra Scenografii).

Obszarem jego twórczej aktywności jest szeroko pojęte projektowanie ze szczególnym uwzględnieniem scenografii, architektury wnętrz i rysunku. Realizował projekty scenograficzne do spektakli teatru dramatycznego, teatru tańca, teatru animacji, teatru TV, widowisk i monodramów współpracując z takimi reżyserami jak: Lech Raczak, Ewa Wycichowska, Adam Orzechowski, Sławomir M. Chwastowski, Mirosław Kocur, Janusz Ryl-Krystianowski, i in. Spektakle z jego scenografiami (niemal 30 realizacji) wystawiane były między innymi: w Teatrze Polskim w Poznaniu, Polskim Teatrze Tańca (Balecie Poznańskim) w Poznaniu, Teatrze Animacji w Poznaniu, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi, Teatrze Studio w Warszawie, Teatrze Osterwy w Gorzowie, Ośrodku Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Prezentowane były także podczas: Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Malta” w Poznaniu, Festiwalu Jesiennego w Budapeszcie, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Festiwalu „Sacrum – Profanum” w Łodzi, Ogólnopolskiego Przeglądu Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt” w Szczecinie, Festiwalu „Talia” w Tarnowie, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Jego lalki zaprojektowane do spektaklu „Siódme niebo” w reż. Lecha Chojnackiego w 2007 znajdują się w ekspozycji stałej Galerii Lalek Teatru Animacji w Poznaniu, a szkice, makiety i projekty scenografii w Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach.