wspólnie acz indywidualnie…

Wernisaże w piątek, 8. marca 2023, godz. 19.oo (wystawy dostępne do 29 marca br.)

 Greta Grabowska. Spotkania.

Pomorska artystka, silnie związana z regionem. Absolwentka Liceum Plastycznego w Koszalinie i Wydziału Architektury Wnętrz PWSSP w Gdańsku (2010; dyplom w pracowni prof. Andrzeja Pniewskiego), a także Wydziału Architektury Krajobrazu na SGGW w Warszawie. Prowadzi własną pracownię, tworzy kolaże, rysunki, projekty wnętrz, instalacje, projektuje także kostiumy do filmu, szyje, ale także komponuje potrawy, zakłada ogrody i walczy o los substancji i dziedzictwa rodzinnego miasta. Jest autorką ponad 50. wystaw indywidualnych i uczestniczką licznych wystaw zbiorowych i poplenerowych. Nagradzana za swoje prace plastyczne jak i architektoniczne, organizuje plenery malarskie na terenie Pomorza Zachodniego i współpracuje z Teatrem Propozycji DIALOG w Koszalinie realizując projekty scenograficzne i kostiumowe.

 … od lat pasjonuje mnie papier. Jest moim podobraziem i najcenniejszą materią malarską. Zachwyca mnie jego struktura; jedwabistość, przejrzystość, szorstkość i siermiężna mięsistość. Papiery preparuję, zanurzam w wosku i pigmentach. W pracy wykorzystuję własnoręcznie czerpany papier, gazety, zdjęcia, wydruki…cytaty codzienności. (…) Moje kolaże dotykają miejskich przestrzeni.  Zgiełkliwy, natarczywy rytm miasta zapisuję używając materii, która go wypełnia, wypycha jak pojemniki na odpady… Piękno architektury dostrzegałam od zawsze. Jej rytm, ład, światło, które ją tworzy. Bawię się kontrastami światła i cienia. Czasem jego smuga zmienia obraz rzeczywistości nadając mu niemal metafizyczną głębię…”

 

Aleksandra Matlak. Bestiarium nordyckie.

Pochodząca z Czechowic-Dziedzic, urodzona w Pszczynie (1988), mieszkająca i tworząca we Wrocławiu graficzka i ilustratorka w spektrum autyzmu. Jest absolwentką Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Zajmuje się szeroko pojętą grafiką projektową. Tworzenie stanowi dla niej ucieczkę od świata oraz sposób wyrażania emocji. W swoich ilustracjach najczęściej przedstawia mityczne stwory i zwierzęta w towarzystwie mieczy, sztyletów i roślin.

Fascynują mnie pradawne wierzenia różnych kultur i z chęcią zagłębiam się w wiedzę, jaką po sobie pozostawili przodkowie współczesnego świata. Szczególnie niesamowita jest dla mnie więź człowieka z naturą, bogactwo flory i fauny. Od najmłodszych lat byłam wrażliwa na otaczający mnie świat i obecnie również dostrzegam tę więź, traktując otaczające mnie zwierzęta i rośliny z należytym dla nich szacunkiem. Marzę o tym, by inni ludzie również ją dostrzegli i zaczęli dbać o otoczenie i organizmy, z którymi je współdzielimy.

Na wystawie zaprezentuje ilustracje będące częścią książki Bestiarium nordyckie, która powstała w ramach jej pracy magisterskiej w Pracowni Ilustracji dr hab. Tomasza Brody.

Dziedzictwem kultury nordyckiej jest zbiór inspirujących opowieści, w których przenikają się światy bogów i ludzi, a zwierzęta najczęściej posiadają nadprzyrodzone cechy i są symbolami różnych abstrakcyjnych pojęć, czyniąc je namacalnymi. Istotne dla mnie było stworzenie projektu inspirowanego bestiariuszami, który przybliży odbiorcom niezwykły świat wierzeń krajów skandynawskich oraz Islandii. Mam również nadzieję, że dzięki tej publikacji uda mi się kogoś „zarazić” moją miłością do krajów nordyckich i zachęcić do dalszej eksploracji tematu zwierząt i innych fantastycznych stworzeń, w które niegdyś wierzyli ludzie.