nasz złoty plakat

 

Z satysfakcją informuję, że plakat Wiesława Rosochy, jednego z najważniejszych polskich grafików – twórców plakatu, zaprojektowany (a przez nas wydany) do jego autorskiej wystawy pt. „Rosocha. Inne obszary inne formaty”, prezentowanej w sierpniu 2013 w naszej Powiatowej Galerii Sztuki Współczesnej w Ostrowie Wielkopolskim otrzymał Złoty Medal 24. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie.

Zwycięzcy i pozostałym laureatom chwała, wszystkim uczestnikom uszanowanie…

Wiesław Rosocha (ur. w Sokołowie Podlaskim, 1945) jest grafikiem zajmującym się plakatem, ilustracją i rysunkiem. To absolwent wydziału grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego, 1974), a następnie, w macierzystej uczelni, asystent w pracowni malarskiej prof. Teresy Pągowskiej. Od 1978 grafik niezależny. Po 1989 zaczął wydawać swoje prace w formie pocztówek i plakatów oraz limitowanych druków artystycznych (giclee printing).

Współpracował z wieloma teatrami (m. in.: Teatr Wielki, Opera Nova, Teatra Szwedzka 2/4, Lothe Lachmann Videoteatr), wydawnictwami, w Polsce i zagranicą (m. in.: Czytelnik, PIW, PWN, Iskry, Albrecht Kanus, Hakayawa), czasopismami społeczno-kulturalnymi („Mask”, „Charaktery”) i dziennikami („Rzeczpospolita”, „Gazeta Wyborcza”). Uczestniczył także w niezależnym życiu artystycznym stanu wojennego współpracując z wydawnictwami podziemnymi i Pomarańczową Alternatywą.

Jest laureatem wielu konkursów, m.in.: Najpiękniejsza Książka Roku 1980 (nagroda główna), VI Biennale Plakatu w Lahti (złoty medal), VI Międzynarodowa Wystawa The Art Directors Club w Nowym Jorku (złoty medal), 15. Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie (nagrodę im. Józefa Mroszczaka), I Biennale Ilustracji w Aki Town (Japonia; Grand Prix), 8. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia; Yusaku Kamekura International Design Award), 9. Międzynarodowe Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia; srebrny medal).

Wisław Rosocha zaprojektował także plakat do 27. Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” – Antonin 2013, a kuratorem pamiętnej wystawy Wiesława Rosochy w Ostrowie Wielkopolskim był Zdzisław Schubert, znakomity znawca i uznany krytyk, emerytowany już twórca i szef Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Warszawskie biennale to najstarszy i najbardziej prestiżowy otwarty konkurs plakatu na świecie, plakatu, jako samodzielnego medium artystycznego przekazu. Konfrontuje osiągnięcia polskiej tradycji plakatu z realizacjami twórców zagranicznych szkół. Międzynarodowe Jury, w którego składzie znaleźli się tym razem: Stephan Bundi (Szwajcaria), David Crowley (Wielka Brytania; przewodniczący jury), Kenya Hara (Japonia), Jerzy Porębski (Polska), Silvia Sfligiotti (Włochy), Jakub Stępień Hakobo (Polska), z ponad 3800 nadesłanych prac 1600 autorów z ponad 60 krajów zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej niemal 500 plakatów, przyznając w tym gronie regulaminowe nagrody.

W gronie pretendentów do nagród i zarazem obecne na wystawie znalazły się jeszcze dwa „nasze” (przez galerię wydane drukiem) plakaty: „3 x ekspresja” autorstwa łódzkiego grafika, plakacisty-typografa Sławomira Iwańskiego do wystawy tkaniny i ceramiki Jadwigi Iwańskiej, Marii Kostrzewskiej – Baron i Bojany H. Leznicki (wrzesień 2013) oraz „Persona 2013” amerykańskiego duetu artystycznego Nancy Skolos i Thomas Wedell, zaprojektowany do dwóch wystaw w Polsce: w listopadzie 2013 w Toruniu i sierpniu br. w Ostrowie Wielkopolskim.

w zachwycie

czarek janiszewski