rennebach & rechtacek. zwierzęta, kobiety i metafizyczne krajobrazy

Lothar Rechtacek, malarz i rzeźbiarz, urodzony w Teplitz-Schönau w 1943; absolwent Wydziału Malarstwa Dekoracyjnego na Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej w Poczdamie i Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Berlinie-Weißensee. Był członkiem niemieckiego Związku Artystów Plastyków. Założyciel artystycznej „Grupy Arkanthus“ w Berlinie i (do 1984) jej kierownik artystyczny. W latach 1975-1984 był kierownikiem Centrum Grafiki w Pankow, w latach 1984-1989, kierownik Koła Sztuki w Nordhausen. Współzałożyciel (w 2002) i instruktor Młodzieżowej Szkoły Sztuki w Nordhausen. W latach 2004-2013 zrealizował wspólnie z Jürgenem Rennebachem cykle rzeźb dla miasta Nordhausen. Zmarł w Holbach w 2013.

Jürgen Rennebach, ur. w 1960 w Nordhausen (Niemcy) w górach Harzu. W szkole średniej zdobył zawód projektanta reklamy,

by następnie ukończyć Wyższą Szkołę Sztuki w Dreźnie – kierunek scenografia. Jako scenograf i twórca kostiumów, a także malarz i grafik pracował w wielu ośrodkach teatralnych w Niemczech (m.in. w Nordhausen, Bochum, Halle, Schwerin, Gera i Altenburg). Aranżował także wystawy w galeriach i muzeach („Biblia – Klasztor – Luter” w Erfurcie; „Wielka Wystawa Sztuki” w Halle, muzeum Tabakspeicher w Nordhausen), projektował także obiekty architektoniczne (świątynia salomonowa) i rzeźby (na Wystawę Ogrodniczą w Nordhausen, 2004; i grupy rzeźb w przestrzeni miejskiej Nordhausen wspólnie z Lotharem Rechtacekiem).

Współzałożyciel (w 2002) i kierownik Młodzieżowej Szkoły Sztuki (do 2014), od 2006 kierownik Muzeum Flohburg (do 2013) i muzeum Tabakspeicher w Nordhausen.

Jest autorem wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem wystaw zbiorowych, m.in.: w Berlinie, Bochum, Erfurcie, Dreźnie, Halle, Lipsku, Nordhausen, a prace znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych.