karel musil – grafika – juliusz szczęsny batura

Wernisaże w sobotę, 3 września 2022 o godz. 13.oo
(wystawy dostępne do 30 września 2022).

Wystawy towarzyszą XVIII Międzynarodowemu Konkursowi Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu, organizowanemu przez Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, którego podsumowanie nastąpi w sobotę, 3 września 2022:
godz. 11.oo – (MMOW Rynek – Ratusz) uroczystość ogłoszenia wyników i otwarcie wystawy pokonkursowej;
godz. 16.3o – (Ostrowskie Centrum Kultury, ul. Wolności 2) wernisaż wystawy Grafika ukraińska;
godz. 17.oo – 20.oo (Cafe Muzeum Rynek – Ratusz) spotkanie twórców i kolekcjonerów;
wystawa plenerowa – Rynek przed Ratuszem – Grafika ukraińska ze zbiorów MMOW

Karel Musil.
Urodzony w Libercu (Czechy) w 1982. Grafik (upodobał sobie szczególnie technikę suchej igły) i malarz, uprawiający także rysunek i rzeźbę. Absolwent Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach. Jest członkiem Stowarzyszenia Kolekcjonerów i Przyjaciół Ekslibrisu. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i międzynarodowych konkursach graficznych, zdobywając nagrody (m.in. I nagroda 17. Międzynarodowego Konkursu Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu w Ostrowie Wielkopolskim, 2019). Jego prace, w tym liczne ekslibrisy znajdują się w kolekcjach na całym świecie.

Juliusz Szczęsny Batura.
Augustowianin, rocznik 1953. Matematyk (absolwent białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego, 1977) i artysta grafik (uprawnienia Ministerstwa Kultury i Sztuki, 1986).
Pracował jako bibliotekarz, nauczyciel plastyki w szkole i instruktor plastyki w młodzieżowych domach kultury w Augustowie i w Suwałkach. Jest twórcą ponad 1600 ekslibrisów, ilustracji książkowych, a także kukiełek i dekoracji (dla Dziecięcego Twórczego Teatru Lalkowego „Bajama” w Augustowie, prowadzonego przez żonę Blankę); autorem ponad 50 wystaw indywidualnych w Polsce, Litwie, Ukrainie, Kazachstanie i Czechach; organizatorem wystaw i konkursów ekslibrisu i twórczości dziecięcej.